تولید کاغذ سنگی ایرانی در کشور ممکن شد - پایگاه علمی صنعتی معدن پلاس | Maadan Plus

تولید کاغذ سنگی ایرانی در کشور ممکن شد

معدن پلاسمعدن پلاسخرداد ۳, ۱۳۹۸4دقيقه2930
معدن پلاسمعدن پلاسخرداد ۳, ۱۳۹۸4دقيقه2930
تولید کاغذ سنگی ایرانی با توجه به نتیجه طرح امکان‌سنجی ارائه شده توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان ممکن است و می‌تواند نقش بسیار مؤثری در راستای جلوگیری از قطع درختان و کاهش مصرف آب بازی کند. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.
به گزارش سیناپرس:

پژوهشگران جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان، یک طرح امکان‌سنجی ارائه کرده‌اند که زمینه‌ساز راه‌اندازی نخستین کارخانه تولید کاغذ سنگی کاملاً ایرانی در کشور است.

کاغذ سنگی یا کاغذ معدنی، نسل جدیدی از کاغذ است که در سال‌های اخیر، در کشورهای مختلف تولید شده و تا حدودی جایگزین کاغذ الیاف گیاهی شده است.

این محصول پیش از این نیز در ایران تولید شده است و نخستین کارخانه تولید کاغذ سنگی خاورمیانه، از سال ۱۳۹۵ در یزد، از سنگ آهک، کاغذ تولید می‌کند.

دکتر علی قاسمی، مدیر گروه ژئوشیمی جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان، درباره تولید این کاغذ به سیناپرس توضیح داد:

۷۰ یا ۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده این کاغذ از کربنات کلسیم و ۲۰ درصد دیگر آن از مواد پلیمری است که تمام آن از کارخانه‌های سنگ و پتروشیمی‌های داخل کشور قابل تهیه است. به گفته وی، هم‌اکنون کاغذ سنگی در ایران با خط تولید وارداتی از چین ساخته می‌شود.ظرفیت خوب کشور برای تولید

به گفته این عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان، وجود معادن غنی سنگ آهک و همچنین حجم بالای واحدهای سنگ‌بری در استان اصفهان این استان را به گزینه مناسبی برای اجرای این طرح صنعتی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به مشاهدات و بازدید‌های انجام شده پودر‌های کربناته حاصل از معادن کربناته تزیینی و ساختمانی و ضایعات آن‌ها در استان اصفهان نیز می‌تواند به عنوان ماده اولیه کاغذ سنگی استفاده شود. این پودرهای حاصل از فرآوری سنگ‌های آهکی در سنگ‌بری‌های استان اصفهان، کاهش قابل ملاحظه‌ هزینه خُردایش و حمل‌و نقل و در نتیجه قیمت تمام‌شده محصول را به دنبال دارد.

برای احداث چنین کارخانه‌ای در اصفهان بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است که در صورت تأمین نیاز بازار، می‌توان به بازگشت دوساله آن امیدوار بود.

این طرح تحقیقاتی به سفارش سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شده است.درباره ما

معدن پلاس با هدف بررسی تحولات علمی و صنعتی ایران و جهان و ارائه مهمترین و تازه ترین رویدادهای علمی و صنعتی و  ایجاد پایگاه جامع داده های معدنی در سال ۱۳۹۵ تشکیل گردید. در این راستا با افتخار، تیمی از بهترین‌های صنعت و دانشگاه را دور هم جمع کردیم تا با همکاری دانش و تجربه, یک پایگاه علمی صنعتی را تشکیل دهیم و نقشی هر چند کوچک در از بین بردن شکاف صنعت و دانشگاه ایفا نمائیم و باعث پیشرفت صنعت معدنکاری در کشور عزیزمان شویم.

تماس با ماخبرنامه


پیوندهای مفید